ÇİKOLATA KAPLI FISTIKLI KURABİYE

Bu muhteşem kurabiyeden daha önce Çikolatalı Bombe tarifimi verirken bahsetmiştim. İnanılmaz lezzetli bu kurabiyenin tarifi yine http://bizimpastane.blogspot.com/  Hiç tereddütsüz, mutlaka deneyin diyebileceğim bir tad..

Ben tarifteki ara kat kremasını değiştirdim. Makinem olmadığı için de çikolata tavlama olayını basit bir yöntemle hallettim.  Malzemeleri kendi yaptığım değişikliklere göre vereceğim. Orijinal tarif için http://bizimpastane.blogspot.com/2009/01/cikolata-kapli-fistikli-kurabiyeler.html adresine bakabilirsiniz.

 

Malzemeler

  • 1/4 bardak seker
  • 113 g (yaklasik 1 bardak) fistik mutfak robotunda ezme haline gelinceye kadar cekilmis olacak
  • 1 yumurta aki
  • 1/2 tatli kasigi vanilya
  • Fiskeyle tuz
  • 120 g bitter cikolata, kucuk parcalara kesilmis olacak
  • 60g sütlü çikolata
  • 60g krema

Yapılışı

 

Önce ara kat kremasını hazırladım ki kurabiyeler pişene kadar soğuyup kıvamını bulsun. Bunun için kremayı kaynamasına izin vermeden ısıtıp içine küçük parçalara ayırdığım sütlü çikolatayı ekledim. Homojen bir karışım oluncaya kadar karıştırdım,  biraz soğumasını bekleyip buzdolabına koydum.

Kurabiyeyi hazırlamaki için ise ezme haline getirdiğim fıstığın üzerine  ¼ bardak şekeri ilave edip mikserle çırptım. Sonra yumurta akı, tuz ve vanilyayı da ilave ettim. Bu aşamada karışımın biraz katı olduğunu düşündüğüm için azıcık su ilave ettim. Hazırladığım bu karışımı sıkma tüpüne alarak tepsisye sıktım ve 175 derecede ısıttığım fırında 10 dakika kadar pişirdim.

Kurabiyelerin soğumasını beklerken küçük parçalara böldüğüm çikolatayı bir kaba koyarak kettle üzerine yerleştirdim. Eridikten sonra karıştırarak hafif soğumasını sağladım ve kenara aldım.

Kurabiyelerim soğuyunca buzdolabındaki ganajı çıkardım, iki kurabiyeyi bu ganajı kullanarak yapıştırdım ve tekrar buzdolabına koydum.

Kurabiyeler buzdoabında iken çikolatayı tekrar kettle üzerine  alarak ısınmasını bekledim ve sonra buzdolabından çıkardığım kurabiyelerin üzerini kapladım.

Çikolata donduğunda kurabiyeler yenmeye hazır..

Afiyet olsun..Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !